چرا به توری گابیون، توری سنگی می‌گویند؟

چرا به توری گابیون، توری سنگی می‌گویند؟

چرا به توری گابیون توری سنگی می‌گویند؟ گابیون نوعی سیم فلزی گالوانیزه است که فنر‌های بزرگتری نسبت به توری پنجره معمولی دارد.

این توری‌ها بسیار محکم و فوق‌العاده قوی هستند. ضخامت سیم مورد استفاده در ساخت و اندازه فنر‌ها دارای تغییرات زیادی است.

با توجه به محل نصب و کاربرد توری گابیون ، ضخامت سیم و اندازه فنر‌های توری انتخاب می‌شود. در مهندسی سازه عملیات ساختمانی مختلفی با استفاده از سبد‌های سیمی انجام می‌شود.

این سبد‌ها از توری سنگی یا گابیون ساخته می‌شوند. با اتصال این سبد‌های پر از مواد می‌توان سازه‌ای بسیار بزرگتر با ابعاد بزرگ ساخت. در این مقاله همراه با صنایع مفتولی تور گستر باشید.

چرا به توری گابیون توری سنگی می‌گویند؟

بسیاری از افراد این سوال را دارند که چرا به توری گابیون توری سنگی می‌گویند؟ در پاسخ به این سوال می‌توان گفت، دلیل این نام‌گذاری نحوه استفاده از توری است.

در بیشتر موارد از این توری‌ها به صورت سبد برای ساخت سازه‌های بزرگتر استفاده می‌شود. سبدی از مواد مقاوم در داخل سیم‌های گالوانیزه پر می‌شود.

معمولاً از قلوه سنگ در اندازه‌های بزرگ برای پرکردن توری گابیون استفاده می‌شود، به همین دلیل این توری‌ها به توری سنگی معروف هستند.

در واقع پر کردن این حجم زیاد با سایر مصالح ساختمانی بسیار گران است و سنگ و قلوه سنگ بهترین گزینه برای داخل سبد‌های گابیونی است.

نحوه پرکردن داخل سبد‌ها به صورت چینی خشک می‌باشد که توری سنگ‌ها را مقاوم می‌کند. در زمان‌های قدیم از این نوع سازه برای عملیات نظامی و ساختن پناهگاه استفاده می‌شد.

شکل تور‌ها کمی متفاوت بود و سبد‌های استوانه‌ای خالی پر از خاک اره بود. این تور‌ها ته نداشتند اما سبد‌های سیمی امروزی از ۴ طرف بسته شده و اغلب پر از قلوه سنگ است. این موضوع استفاده از این توری‌ها را بسیار گسترش داده است.

امروزه از سنگ‌ها در بسیاری از عملیات ساختمانی استفاده می‌شود. انواع مش سیمی با عملکرد‌های متفاوت تولید می‌شود.

سیم خاردار، نرده، سیم گالوانیزه، توری، توری مرغی، توری سرندی و توری فلزیهمگی از مفتول فلزی ساخته شده‌اند. ارتفاع تور‌ها از ۱ تا ۴ متر متغیر است.

ضخامت سیم معمولاً بین ۲ تا ۵ میلی‌متر با فنر‌های ۶x۵ و ۸x۸، ۸x۱۰ و ۱۰x۱۲ برای مصارف مختلف است.

مطالعه بیش‌تر: ۵ کاربرد اصلی توری گابیون

انواع توری گابیون یا توری سنگی

انواع توری گابیون یا توری سنگی

این محصول به صورت رول و در حجم بالا تولید می‌شود. توری‌های گبیون برای جلوگیری از ریزش سنگ در کنار بزرگراه‌ها یا خطوط راه آهن استفاده می‌شود.

در این حالت توری مانند نرده به دیوار متصل می‌شود. اما رایج‌ترین نوع استفاده از این توری‌ها ساخت سازه‌ها و سبد‌های مکعبی شکل است.

سبد گابیون

مفتول‌های مورد استفاده در ساخت توری با توجه به کاربرد‌های مختلف به شکل‌های متفاوتی در می‌آیند. سیم‌های فلزی بسیار چکش خوار هستند و بر اساس هدف و کاربرد در فرآیند تولید سفارشی می‌شوند.

سبد گابیونی رایج‌ترین نوع این توری هاست که به صورت جعبه‌های مکعبی شکل در ابعاد مختلف ساخته می‌شود. این سبد‌ها با توجه به نوع پروژه در اندازه‌های دلخواه ساخته می‌شوند.

تشک‌های گابیون

این سازه نسبت به سبد گابیون ارتفاع کمتری دارد. اصطلاح تشک به تور گابیون گفته می‌شود زیرا سازه مانند یک تشک در ناحیه مورد نظر پخش می‌شود.

برخلاف مدل‌های سبد از این نوع، ظاهری پهن‌تر و کوتاه‌تری دارد. استفاده از این سازه به عنوان پله‌ای برای جلوگیری از فرسایش خاک بسیار رایج است. از این نوع توری گابیون نیز به منظور جلوگیری از سرعت تخریب آب در کانال‌های آب استفاده می‌شود.

کیسه‌های گابیون

به طور کلی انواع توری‌های سنگی از مصالحی هستند که در عملیات مهندسی عمران مورد استفاده قرار می‌گیرند.

توری فلزی برای استفاده عمومی یا خانگی نیستند. کیسه گابیون با استفاده از این توری‌ها در شرایط بحرانی که زمان کم است ساخته می‌شود. ساختار این کیف‌ها از مقاومت و انعطاف‌پذیری بالایی برخوردار است.

مطالعه بیش‌تر: فواید بستن توری گابیون

انواع گابیون‌های تزئینی

انواع گابیون‌های تزئینی

این سازه به طور گسترده برای محوطه‌سازی استفاده می‌شود. طراحی باغ و حیاط ویلا یا نمای شهر با استفاده از مشبک سنگی یکی از جذاب‌ترین‌ایده‌ها برای تزیین فضای بیرونی است.

یکی دیگر از کاربرد‌های توری گابیون در دکوراسیون داخلی و ساخت سازه‌های مناسب برای رشد گیاهان داخل ساختمان می‌باشد. این سازه‌ها به طور مستقل یا به دیوار متصل می‌شوند.

مزایای مش گابیون چیست؟

امروزه مش سنگ در زمینه‌های مختلف معماری داخلی و خارجی کاربرد فراوانی دارد. این موضوع مختص کشور نیست.

در تمام نقاط دنیا گابیون به عنوان محصولی با قابلیت‌های گوناگون شناخته می‌شود و کاربرد‌های فراوانی دارد. از سبد‌های گابیون سنگی گرفته تا تشک و کیسه‌های گابیونی در تمامی پروژه‌های ساختمانی و پروژه‌های ساختمانی کاربرد دارد.

در تصویر بالا نمونه ساده استفاده از توری سنگی را مشاهده می‌کنید که برای نرده دور باغچه استفاده می‌شود. استفاده از این توری‌ها در حال گسترش است زیرا مزایای گابیون بیشتر از معایب آن است.

کاربرد مش گابیون چیست؟

موضوع اصلی این متن تکیه بر سوال چرا به توری گابیون توری سنگی می‌گویند؟ بود اما دلیل اصلی اینکه چرا به توری گابیون توری سنگی می‌گویند؟ کاربردهای این توری می‌باشد و شما تا زمانی که نسبت به کاربردهای این توری تسلط نداشته باشید، نمی‌توانید به مفهوم درستی از پاسخ این سوال برسید.

از این محصولات در کار‌های عمرانی، معماری ساختمان، ساخت و ساز و غیره استفاده می‌شود. از نظر نوع مفتول در مصارف مختلف تفاوتی وجود ندارد اما تفاوت اصلی در ضخامت مفتول و اندازه فنر‌های مشبک است.

به خصوص در سدسازی از این توری سنگی استفاده زیادی می‌شود. سبد‌های مشبک سنگی مناسب‌ترین مصالح برای ساخت کفپوش کانال‌های آب، موج شکن‌ها و دیواره‌های سد می‌باشد.

به دلیل قرار گرفتن سنگ‌های بزرگ در کنار یکدیگر و عدم امکان جابجایی سنگ‌ها سازه‌ای کاملاً مقاوم ایجاد می‌شود. اگر در سفر به شهر‌های شمالی به جاده دقت کنید، دیوار‌های سنگی را می‌بینید که با استفاده از این توری‌ها ساخته شده‌اند.

توری گابیون در راه‌سازی و نگهداری سنگ‌های بزرگ در شیب جاده و جلوگیری از ریزش سنگ کاربرد فراوانی دارند. با کشیدن دیوار کوتاه در مکان‌های خطرناک می‌توان از حوادث احتمالی جلوگیری کرد.

انواع مزیت‌های توری فلزی :

سهولت

استفاده در مقایسه با سایر مواد، کار با این توری‌ها بسیار راحت‌تر است. استفاده از این توری‌ها تقریباً هیچ محدودیتی ندارد و به راحتی در پروژه‌های ساختمانی استفاده می‌شود.

مقاومت و استحکام بالا

در ایمنی و استحکام سازه‌های ساخته شده با توری سنگی شکی نیست. سنگ‌ها در داخل توری ثابت هستند و قابل جابجایی نیستند. اقتصادی و مقرون به صرفه هزینه‌های اجرا با مش گابیون یا مش سنگ بسیار کمتر از محصولات مشابه است. سنگ ساختمانی در تمامی مناطق قابل دسترسی است و پروژه با حداقل هزینه و کیفیت عالی به پایان رسیده است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس