پایه فنس

فنس و پایه از تجهیزات حصارکشی مدرن و امروزی است که از قدیم‌الایام نیاز به آن احساس می‌شد. از زمانی که امنیت و حصارکشی در اطراف باغ و ساختمان و خانه‌ها از نیاز‌های اولیه همه شد. این تجهیزات در شکل، شمایل، انواع و جنس‌های مختلفی تولید و استفاده شد. البته نه به شکل مورد استفاده و مدرن امروزی.

 در قدیم الاایام الویت با هر چیز مقاومی بود، کم‌کم و به مرور زمان تلاش شد تا محصولاتی تولید شوند. که در بدترین شرایط آب و هوایی بتوانند طول عمر بالایی داشته باشند.

 در گذشته برای حفاظت از زمین‌ها‌ و باغ‌های خود از شاخ و برگ و بوته استفاده می‌کردند. اما امروزه از فنس استفاده می‌شود. برای حصارکشی دور زمین اول باید با پایه‌ها و میله‌هایی این فنس را در اطراف زمین نصب کرد. با رشد تکنولوژی تلاش شد تا تجهیزاتی به شکل و شمایل فنس‌های امروزی ساخته شود تا مواد مقاومتری داشته باشند. پایه و فنس‌های گالوانیزه امروزه بهترین نوع آنها هستند.

ما در صنایع مفتولی تورگستر مقاله ای تهیه کرده ایم، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا در مورد پایه فنس و حصارکشی توضیحات بیشتری ارائه کنیم و آن را کامل به شما بشناسانیم.

صنایع مفتولی تور گستر

پایه فنس چیست

پایه فنس یا تیرحصار به عنوان تکیه‌گاه دارای توری و فنس‌هایی که ضخامت‌های مختلفی دارند، استفاده می‌شود. لوله‌های منحصر به فردی که حدود 3 متر ارتفاع دارند، جنس‌هایشان مختلف است و بارزترین جنس آن، آهن و گالوانیزه است.

خرید پایه فنس

خرید پایه فنس و به کار بردن پایه فنس و توری برای محافظت و نگهداری زمین از گذشته‌های مورد توجه افراد بوده است. می‌توان گفت برای انجام حصارکشی به‌وسیله فنس‌های به کاربرده شده و به کار بردن مدل‌های مختلف سیم‌خاردار باید از ستون‌هایی استفاده کرد که در عین حفظ زیبایی میزان مقاومت حصار را هم تضمین نمایند.از مدل‌های مختلف پایه فنس می‌توان به انواع نبشی, پروفیل, قوطی و پایه سیمانی اشاره کرد.  برای این ‌که افراد بتوانند محدوده و فضای زمین زراعی و یا زمینی که به یک شخص تعلق دارد را مشخص نمایند تا حیوانات و یا افراد دیگر نتوانند وارد آن فضای مشخص شوند از توری حصاری و پایه‌های مخصوص فنس استفاده می‌کنند.

نکات مهم هنگام خرید پایه فنس

با توجه به مسائل گفته‌شده پایه‌های فنس از لوله‌هایی ساخته‌شده‌اند و این لوله‌ها و شکل نهایی فنس‌ها می‌تواند با هم فرق داشته باشد، به همین علت در زمان خریداری این کالاها باید به مسائل مختلفی درباره پایه‌ها و… دقت کرد.

توجه به جنس پایه فنس

جنسی که پایه‌ها دارند در اصل استقامت و مدت‌زمان عمر فنس ها را تعیین خواهد کرد. با توجه به آب و هوایی که محل زندگی شما دارد باید جنسی از پایه‌ها را انتخاب کنید که برای آن منطقه مناسب باشد و بتواند عمر بیشتری را در آنجا داشته باشد. برای نمونه می‌توان گفت در آب و هوایی که شرجی است مثل مناطق شمالی و یا جنوبی ایران، باید از پایه‌هایی که جنس آن‌ها گالوانیزه است استفاده کرد. در اصل همان‌طور که میدانید گالوانیزه نمودن محصولات و کالاهای فولادی یک شیوه برای بالا بردن و بیشتر کردن مقاومت آن‌ها در مقابل خوردگی و رطوبت است و طول عمر آن‌ها را بیشتر خواهد کرد.

در زمان عمل گالوانیزاسیون در اصل فولاد با لایه‌ای که از روی است پوشانده خواهد شد. همین‌طور باید توجه کرد که در شهرهایی که گرم و خشک هستند مثل مناطق مرکزی ایران، می‌توان از پایه‌هایی که دارای روکش‌های مشکی و سیاه هستند استفاده کرد و احتیاجی نیست که هزینه‌ی بیشتری بابت پایه‌های گالوانیزه و یا حتی پی‌وی‌سی پرداخت کنید.

توجه به ضخامت پایه فنس

یکی دیگر از مسائلی که در خرید پایه فنس بسیار مهم است ضخامت پایه‌های آن است. این مسئله مشخص است که با توجه به ضخامت پایه‌های فنس محکم بودن و طول عمر آن‌هم تغییر می‌کند. هرچقدر که این ضخامت بالاتر برود استقامت آن‌هم بیشتر خواهد بود. درنتیجه مبلغی که باید بابت آن بپردازید هم بالاتر می‌رود. به همین علت لازم است که در آغاز هدف و احتیاج خود را بررسی کرده و پس‌ازآن با توجه به آن ضخامت موردنظر را تعیین نمایید.

برای نمونه می‌توان گفت احتمال دارد که شما فنس ها را برای حصارکشی زمینی انتخاب نمایید که در آن محدوده حیواناتی وجود دارند که می‌توانند به فنس هایی که دارای پایه‌هایی با ضخامت کم هستند آسیب بزنند، در این صورت بهتر است که از پایه‌هایی که دارای ضخامت بالاتری هستند استفاده کنید. زیرا شاید این پایه‌ها هزینه بالاتری را به شما تحمیل کنند ولی در آخر موجب نگه‌داشتن درآمد و کالاهای شما خواهند شد.

ارتفاع پایه‌های فنس

مسئله نهایی‌ای که در زمان خرید پایه فنس ها مهم و حائز اهمیت است و روی قیمت آن‌ها تأثیر بسیار زیادی می‌گذارد، ارتفاع آن‌ها است. پایه‌ها معمولاً به شکل استوانه‌هایی از یک متر تا سه متر هستند و شما بر اساس احتیاجات خود می‌توانید هر ارتفاعی که احتیاج دارید را خریداری کنید و منطقی است که هر چه میزان ارتفاع آن بالاتر باشد هزینه بالاتری را هم تحمیل خواهد کرد.

برای نمونه می‌توان گفت اگر شما برای محوطه خود فنس کشی کرده‌اید و دارای حیوانی مثل سگ هم هستید مناسب‌تر است که ارتفاع آن را به میزانی در نظر بگیرید که این حیوان قادر  به پریدن از روی آن نباشد.

قیمت پایه فنس

جهت خرید پایه حصار و فنس، اول باید تعداد پایه‌ها و توری‌های مورد نظر را تعیین کرد. سپس جنس و ارتفاع آن را با توجه به شرایط مکانی موردنظری که قرار است در آنجا نصب شود. و مهمتر از همه جغرافیای محل را هم انتخاب کرد.

اضافه کنیم که از اولین معیارهای تاثیرگزار در قیمت پایه فنس، وزن و جنس آن است.

تمام موارد بالا برای انتخاب پایه فنس در هزینه‌های خرید آن، بسیار تاثیر ویژه‌ای خواهد گذاشت. نوسانات قیمتی که امروزه در جریان است از عوامل مهم تاثیرگزاری روی قیمت‌ پایه فنس‌ها و خود فنس‌ها دارد. می‌توانید پایه فنس را با قیمت مناسب و بهترین کیفیت از شرکت تورگستر تهیه فرمایید.

انواع پایه فنس

 معمولا پایه فنس‌ها براساس شکل، نوع اتصال و جنس آنها دستهبندی می‌شوند و برای این منظور، دسته‌بندی‌های متفاوتی ارائه شده است. که متدوال‌ترین انواع پایه فنس‌ها به عبارت زیر است:

. پایه نبشی از نوع سبک

. نبشی از نوع سنگین

. پایه گالوانیزه‌ی سرد

. گالوانیزه‌ی گرم

. فنس لوله سیاه رنگ شده

. لوله سیاه رنگ نشده

انواع پایه فنس

کاربرد پایه فنس

برای فیکس و محکم نگه داشتن سیم خاردارها و توری‌های محافظتی مثل توری حصاری، توری مرغی، توری گابیون. علاوه بر آن برای حفاظت از باغ، ویلا، مناطق نظامی، ورزشی، فرودگاهها. مراکز نفتی و پتروشیمی از پایه‌های آهنی استفاده می‌شود که به پایه فنس یا پایه حصار معروفند.

پایه فنس‌ها اغلب از جنس آهن، چوب و بتن ساخته می‌شوند و بستگی به امکانات مورد استفاده در جنسشان، کیفیت آنها مشخص می‌شود. نحوه نصب این پایه‌ها بدین صورت است که با فاصله مناسب و استاندارد از هم نصب می‌شوند. چون اگر فاصله‌های آنها زیاد باشد باعث خراب و دفرمه شدنشان می‌شود و دیگر صاف و محکم نیستند. اما اگر فاصله کم باشد مشکلی به وجود نمی‌آید اما هزینه پروژه بالا می‌رود. طبق استاندارد، مناسبترین فاصله پایه فنس‌ها بین 3 تا 4 متر می‌باشند.

برای نصب کردن پایه هر نوع فنسی، ابتدا باید حفره‌ای در زمین بکنیم تا پایه را داخل آن قرار داده و محکم کنیم. برای همین ارتفاع پایه‌ها را باید با توجه به مکان مورد استفاده انتخاب کنیم. برای فنس‌کشی بدون سیم خاردار، ارتفاع پایه‌ها باید 2.5 متر باشد که نیم متر آن داخل زمین فرو می‌رود. در حصارکشی با سیم خاردار، پایه‌ها معمولا 3 متری هستند. که نیم متر بالایی آن بصورت تک شاخه، جفت شاخه و خم شده هستند.

کاربرد پایه فنس

پایه فنس چوبی

این پایه‌های چوبی اولین پایه‌های ساخته شده در جهان هستند که بیشترین کاربرد آن در کشورهای اروپایی است. آن هم به دلیل دکور زیبایی که دارند. با وجود ایمنی پایین، عمر و دوام محدود چوبها، در کنار پوشش‌های گیاهی استفاده می‌شوند.

فنس‌های چوبی از درختانی چون سرو، کاج، صنوبر و چوب قرمز ساخته می‌شوند. که این انواع قیمت بالاتری نسبت به پایه‌های آهنی دارند.

پایه بتنی

این پایه‌ها از بتن ساخته می‌شوند و وزن سنگین‌تری هم نسبت به پایه‌های دیگر دارند که این امر باعث غیرقابل دزدیدن شده است. بدین صورت که از 3 شاخه میلگرد در داخل بتن استفاده  می‌شود. این پایه‌ها در هر شرایط آب و هوایی بسیار مقاوم هستند.

از این پایه‌های فنس و بتنی در محصور کردن باغات به خصوص در باغ‌های انگور و کیوی استفاده بسیار زیادی دارند. در باغهای انگور می‌توان با رد کردن سیم مفتول یا میلگرد از سوراخهای بتنی، پایه‌های محکم و درجه یکی برای سوار کردن انگورها بر روی آن، ساخت.

در مناطق مرطوب پایه‌های بتنی نسبت به فلزی‌ها مقاومت بیشتری دارند و اصلا زنگ نمی‌زنند. اما پایه‌های فلزی به مرور زمان در آب و هوای مرطوب بسیار زود زنگ می‌زنند.

پایه فنس فلزی

پایه‌های فنس فلزی از گالوانیزه و لوله‌های داربستی سیاه، درست می‌شوند. که می‌توانند بصورت نبشی و پروفیل و یا قوطی هم باشند که بصورت تک شاخ و جفتی ساخته می‌شوند.

مقاومت فنس‌های گالوانیزه بسیار بالاست و ضد زنگ زدگی و خوردگی هستند. اگر روکش پی‌وی‌سی هم داشته باشند، طول عمرشان خیلی بالاتر خواهد رفت. اما مفتول‌های سیاه در برابر گرما مقاومت کمی دارند.

مزایا و ویژگی پایه فنس

مزایا و ویژگی‌ پایه‌ فنس

. بنا به جنس استفاده شده، در برابر حرارتهای بالا بسیار مقاوم هستند.

. کاربرد بسیار بالایی دارند طوری که هر جا از فنس استفاده شود نیاز به پایه حصاری و فنس هم دارد.

. پایه‌های پی‌وی‌سی و گالوانیزه در برابر رطوبت، مقاومت خیلی زیادی دارند.

مراحل نصب فنس و حصارکشی

در مرحله اول باید پایه را انتخاب کنیم، بهترین پایه انتخابی لوله است، لوله استحکام خیلی زیادی دارد و بهترین پایه محسوب می‌شود. لوله مرسوم‌ترین نوع پایه فنس می‌باشدکه بصورت سیاه و گالوانیزه تهیه می‌شود.

حفر چاه در مرحله دوم: چاله‌هایی به فاصله 2 تا 3 متر حفر شود که پایه‌ها درون آن قرار گرفته می‌شوند. و با ملات، بتن، شن، ماسه و سیمان آن را در جای خود محکم می‌کنند.

سومین مرحله نصب توری حصاری است. فنس حصاری با قطر مفتول از 2 تا 5 میلی‌متری تولید می‌شود. اندازه‌های چشمه‌های فنس هم تغییر می‌کند و از 4 سانت تا 7 سانت ساخته می‌شوند.

بدین‌گونه که توری فنس‌ها را باز کرده تا با مفتول روی پایه‌ها نصب کنند. لازم است تا فنس‌ها را محکم کشیده تا صاف و بدون افتادگی نصب شوند.

در مرحله چهارم باید سیم خاردار را نصب کنیم. سیم‌های خاردار در دو نوع خطی یا ساده و حلقوی قابل تهیه است. سلیقه و هزینه‌ای که مشتری می‌گذارد، نوع آن را تعیین می‌کند. سیم خاردار را باید با مفتول به سوراخ‌هایی که روی پایه وجود دارند، محکم کرد.

پایان کار اگر مشتری تمایل به دیوار بتنی داشته باشد، از سطح صفر زمین، قالبی فلزی بسته می‌شود و درون آن با بتن پر می‌شود.

مراحل نصب فنس و حصارکشی

اهممیت فنس در حصارکشی

در حصارکشی باید به نوع محصول توجه ویژه‌ای داشت. همانطور که قبلا گفتیم بهترین پایه فنس، نوع گالوانیزه با روکش پی‌وی‌سی است که طول عمر محصول را بسیار زیاد کرده و در هزینه‌های تعویض محصول صرفه جویی زیادی می‌کند.

بعد از نصب پایه‌ها باید بتن‌ریزی کنید، شیب بتن باید به گونه‌ای باشد که آب در تیر حصار جمع نشود. اگر برای پایه از قوطی یا لوله‌ای استفاده کنید باید سر بالایی آن را مسدود کنید تا از ورود آب به داخل آن جلوگیری کنید.

نهایتا بدانید که پایه‌های فلزی در برابر پایه‌های چوبی بسیار مناسب‌تر، مقرون به‌صرفه‌تر هستند و ایمنی و مقاومت بیشتری نسبت به چوب دارند. پایه‌های بتنی از لحاظ مقاومت و ایمنی از پایه‌های فلزی بهتر هستند و ارجحیت دارند.

 همیشه بیاد داشته باشید که راحت‌ترین و مقرون به‌صرفه‌ترین حالت در محصور کردن باغ و کارگاه و زمین، فنس‌کشی است

تماس