هزینه اجرای دیوار گابیون

هزینه اجرای دیوار گابیون

هزینه اجرای دیوار گابیون: دیوار گابیون یکی از ایده‌های نو صنعت ساختمان سازی و فنس کشی و سبک تازه‌ای از پوشش‌های دیوارهاست. دیوارهای گابیون بندی شده با جلوه طبیعی و سنگی، زیبایی را در عین مقاومت دارند و جزو بهترین گزینه‌ها برای ساخت دیوار تزئینی به شمار می‌روند.

با توجه به استقبال روز افزون طراحان و مشتریان از دیوارهای گابیون، در این مقاله قصد داریم به معرفی کامل گابیون بندی و هزینه اجرای دیوار گابیون بپردازیم و راهنمای جامعی برای گابیون کردن دیوار ساختمان به شما ارائه دهیم. با صنایع مفتولی تورگستر همراه باشید.

 دیوار گابیون چیست

شاید نام گابیون نامی آشنا نباشد ولی به احتمال زیاد یکبار هم که شده دیوارهای سنگی فنس کشیده شده را دیده‌اید. این دیوارها نوعی از دیوارهای گابیون هستند. گابیون نوعی پوشش دیوار و سد تشکیل شده از دو جزء اصلی توری گابیون و سنگ(یا قطعات تزئینی مشابه) است.

بودجه طراحی دیوار گابیون

تا به اینجای متن متوجه شدیم که دیوار گابیون چیست و به چه کار می‌آید! اما یکی از بزرگترین پارامترهای مهم در مورد هر محصول و خدمات هزینه خرید و اجرای آن است. این موضوع در مورد دیوار گابیون نیز صادق است. به همین منظور در این بخش از مقاله قصد داریم هزینه اجرای دیوار گابیون و عوامل موثر در آن را مورد بررسی قرار دهیم.

دیوار گابیون یا اصطلاحا گابیون اجزای مختلفی دارد که هر یک بر اساس نسبتی که در اجرای گابیون نقش دارند، روی قیمت آن هم تاثیر گذار هستند. دیوار گابیون به طور عمده از اجزای مهمی چون توری گابیون، پایه فنس و سنگ رودخانه‌ای تشکیل شده است.

توری گابیون پلاستیکی و گالوانیزه 

توری گابیون به دو نوع رایج پلاستیکی و گالوانیزه به ترتیب تهیه شده از مواد پلیمری و گالوانیزه گرم است. هر دو نوع رایج توری گابیون سه ویژگی اصلی مقاومت، انعطاف پذیری و ضد آب بودن را دارا هستند و ساختاری با کیفیت را برای محافظت از سازه تشکیل می‌دهند.

مفتول‌های تشکیل دهنده توری گابیون با قطری بین ۲.۵ تا ۴ میلی متر و چشمه‌هایی شش ضلعی با ابعاد مختلف به صورت سطحی زیبا و منظم روی سنگ‌ها قرار می‌گیرد.

سنگ گابیون استوانه یا مکعب مستطیل

در توری‌های مکعب، استوانه یا مکعب مستطیل شکل گابیون، قطعاتی تزئینی بکار می‌رود که رایج ترین آن قلوه سنگ است. سنگ‌های کوچک و بزرگ و رنگارنگ رودخانه‌ای با جلوه‌ای طبیعی از پرکاربردترین و البته به صرفه‌ترین پر کننده‌های توری گابیون هستند.

پیشنهاد می‌شود: پرکاربردترین نوع توری فلزی در ایران‌

جالب است بدانید استفاده از سنگ در پوشش دیوارهای گابیونی مسئله تازه‌ای نیست. این کار پیشینه تاریخی بسیار دارد.

اولین بار در مصر باستان برای جلوگیری از طغیان رودهای پرآب سدهای گابیون سنگی مشابه گابیون امروزی طراحی شدند. پس از آن در زمان‌های مختلف از تاریخ به عنوان مثال در سنگرسازی جنگ‌ها و یا جلوگیری از ریزش خانه‌های گلی بود که سدهای سنگی گابیون به عنوان سدی سنگین و مقاوم مورد استفاده قرار گرفتند و اما دلیلی که تا به امروز سنگ‌های گابیونی را در صنعت راهسازی و شهرسازی مدرن و دیوارهای تزئینی خانه‌های امروزی کاربردی نگه داشته است، قابلیت سازگاری آن با تمامی شرایط، مقاومت بالا، سنگینی و جلوه زیباست.

گابیون بندی در چه صنایعی کاربرد دارد

پیش تر اشاره کردیم امروزه گابیون بندی برای ساخت دیوارهای تزئینی بکار می‌رود اما در حقیقت این تنها کاربرد گابیون بندی نیست. با توجه به مقاومت بالا و سازگاری گابیون، از این محصول در گستره وسیعی از صنایع استفاده می‌کنند.

پیشنهاد می‌شود: ارزان ترین راه حصار کشی باغ

  • مهمترین و آشناترین کاربرد گابیون، طراحی نمای ساختمان و دیوار و فنس حیاط و باغ‌های گابیون بندی شده است. امروزه هم در بخش‌های داخلی و زیربنا و هم در نمای خارجی ساختمان‌ها از گابیون استفاده می‌کنند.
  • علاوه بر این گابیون بندی در صنایع دیگر هم کاربرد دارد. صنعت راهسازی و شهرسازی از صنایع پراستفاده گابیون است. از این محصول در مقاوم سازی جاده‌ها و فنس کشی جاده‌های پرخطر(خطر ریزش سنگ) نیز استفاده می‌کنند.
  • گابیون گالوانیزه گرم به دلیل پوشش ضد آب و مقاوم قابلیت استفاده در مجاورت و حتی زیر آب را نیز دارد. یکی از پرکاربردترین محصولات برای افزایش مقاومت سدها، پوشش کف آبراهه‌ها و جلوگیری از طغیان رودها در حال حاضر گابیون است.

اما این‌ تنها گوشه‌ای از کاربردهای گابیون بود. در واقع این طرح بی نظیر از دیوار برای گستره وسیعی از صنایع قابل استفاده است. اما چه ویژگی است که تا این حد گابیون را محبوب کرده‌؟ در بخش بعد به این سوال مهم پاسخ می‌دهیم.

پیشنهاد می شود: آموزش ساخت پایه فنس بتنی

۷ دلیل برای اینکه دیوار گابیون اجرا کنیم

  1. دیوار گابیون از مقاومت و ماندگاری زیادی برخوردار است و تا سال‌ها مثل روز اول باقی می‌ماند.
  2. دیوار گابیون با هزینه‌ای به صرفه و مناسبتر نسبت به متریال دیگر قابل اجراست.
  3. بخش عمده دیوار گابیون از سنگ‌های رودخانه‌ای تشکیل شده است که نه تنها ارزان و در دسترس هستند، بلکه برای محیط زیست هم هیچ ضرری ندارد.
  4. دیوار گابیون بندی شده در همه نوع آب و هوایی، سالم و بدون تغییر باقی می‌ماند و با پوشش ضد آب حتی در زیر آب هم قابل نصب است.
  5. برای نصب دیوار گابیون بندی به تخصص خاصی نیاز نخواهید داشت. دیوار گابیون به راحتی قابل اجراست.
  6. نیاز به شرایط نگهداری خاصی نیست؛ دیوار گابیون نیاز به محافظت خاصی ندارد و تحت فشار و تغییرات دمایی آسیبی نمی‌بیند.
  7. با دیوار گابیونی نمای دلخواه و مدرن مورد نظرتان را طراحی کنید. چرا که فنس‌های گابیون شکل پذیر هستند و در هر قسمتی که بخواهید نصب می‌شوند.

سنگ مهم ترین بخش اجرای دیوار گابیون

خوشبختانه در بین این مواد سنگ رودخانه‌ای بیشترین سهم را در اجرای دیوار دارد  که آن هم از قیمت پایینی برخوردار است. اما هزینه اجرای دیوار گابیون به چه عوامل دیگری وابسته است؟ پس از متریال سازنده، مهمترین عامل در تعیین قیمت گابیون بندی دیوار، محل مورد نظر برای گابیون بندی است. با توجه به گستره کاربرد و بخش‌های قابل استفاده گابیون، هزینه انجام این کار نیز طیف وسیعی دارد و تا حد زیادی با توجه به زحمت و سختی کار تعیین می‌شود.

پیشنهاد می شود: قیمت انواع توری جوشی در ایران

به عنوان مثال کار سد سازی با گابیون کاری سخت و طاقت فرسا زیر آب است که طبیعتا اجرت آن هم با گابیون بندی نمای ساختمان قابل قیاس نیست؛ و یا گابیون بندی زیربنای ساختمان و آرماتوربندی که با گابیون بندی مبلمان شهری تفاوت بسیار دارد.

کارشناس محاسبه هزینه گابیون بندی

در حقیقت هزینه گابیون بندی دیوار پارامتری ست که باید توسط کارشناس این کار و پس از محاسبه حجم کار و مقدار متریال مورد نیاز تعیین شود. در این مقاله سعی کردیم مطالب مفیدی در رابطه با گابیون بندی و هزینه اجرای دیوار گابیون به شما ارائه دهیم.

اگر به دنبال یک متریال زیبا، بادوام، طبیعی و به صرفه برای نمای ساختمان یا دیوارهای تزئینی حیاط هستید، دیوار گابیون را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس