نحوه استفاده از توری گابیون

نحوه استفاده از توری گابیون

در این مقاله قصد داریم نحوه استفاده از توری گابیون را شرح دادیم. پیش از شرح این مطلب، شما را با توری گابیون، کاربرد آن و انواع آن آشنا می کنیم. در نهایت نحوه استفاده از توری های گابیون را به اختصار توضیح خواهیم داد.

توری گابیون به توری سنگی هم معروف بوده و نوعی فلز توری است. این نوع توری از جنس مفتول گالوانیزه می باشد. توری گابیون دارای چشمه های شش ضلعی است که ظاهری شبیه به توری مرغی دارد. در صنایع مفتولی تور گستر تولید این توری به این صورت است که مفتول گالوانیزه در هم تنیده می شوند و چشمه های شش ضلعی حاصل می شوند. این تنیده شدن طوری است که هر دو رشته مفتول به صورت سه پیچ متوالی به هم گره زده می شود. این توری با توری حصاری متفاوت است. از این توری اغلب در راه سازی و کارهای عمرانی استفاده می گردد.

صنایع مفتولی تورگستر

کاربرد توری هایی از نوع سنگی طبق مشخصات فنی مانند ابعاد رول، سایز نوع بافت و مفتول متفاوت می باشد. قیمت توری گابیون نیز بر اساس این موارد مشخص می شود و مشخصات فنی متفاوت توری بر قیمت آن اثر می گذارد. در ادامه توضیحات بیشتری از توری گابیون یا همان توری سنگی را شرح می دهیم.

کاربرد توری گابیون

گابیون کلمه ای است ایتالیایی و به معنای محفظه بزرگ می باشد. گابیون در صنعت به معنای حصاری فلزی بوده و داخل آن با مصالحی همچون سنگ و سنگریزه پر شود. به همین علت در ایران به این نوع توری، توری سنگی نیز گفته می شود.

از این توری فلزی برای حصار کشی استفاده می شود در واقع این توری در مصارف عمومی نقش فنس را دارد. کاربرد تخصصی تر این توری در پروژه‌های راه‌سازی و عمرانی می باشد.

در پروژه های راه سازی و عمرانی این توری با سنگ و سنگ‌ریزه پر می‌شوند و نقش یک دیوار حایل را دارد. از توری سنگی برای مهار دیوار سنگی و مستعد رانش نیز استفاده می گردد. حاشیه جاده ها و رودخانه مکان هایی هستند که برای جلوگیری از رانش به این توری نیاز دارند.  

این توری ها را با سنگ بزرگ پر می کنند. آن ها را در کنار هم قرار می دهند و در نهایت سازه هایی با ابعاد بزرگ ساخته می شود. این سازه مقرون به صرفه ترین سازه های ممکن بوده که کاربردهای زیادی هم دارند.

کاربرد توری گابیون در صنایع

در فعالیت‌های مهندسی، جهت پیشگیری از فرسایش و حفاظت حاشیه رودخانه‌ها و ساحل در مقابل طغیان آب و سیل

کاهش انرژی و فشار جریان آب بر روی سازه‌های ضعیف

کاربرد توری گابیون

دیواره سیل بند موقت و یا دیوار حائل

جداسازی گل و لای از روی آب سطحی

کاربرد در سد‌های کوچک و یا موقت

در راه‌سازی و جلوگیری از ریزش و رانش سنگ در جاده

کاربردهای نظامی و محوطه سازی و فضای سبز برای ساخت آبنما و دکوراسیون سنگی

پوشش‌دهی لوله‌های زیر‌زمینی برای جلوگیری از پوسیدگی

مقاوم کردن بناهای سست

برای خرید توری حصاری با مشاورین ما در شرکت صنایع مفتولی تورگستر تماس حاصل فرمایید.

مشخصات فنی توری گابیون

همان طور که در بالا هم اشاره کردیم توری سنگی از جنس مفتول گالوانیزه می باشد و دارای چشمه هستند. نوع مفتول توری فلزی مشابه با نوع مفتول توری حصاری بوده و از جنس گالوانیزه گرم و یا مفتول گالوانیزه با روکش pvc است. عمدتا برای بالا بردن دوام و افزایش طول عمر از این روکش استفاده می گردد.

سایز چشمه های تشکیل دهنده توری سنگی 6 ضلعی متفاوت می باشد. این ابعاد شامل توری گابیون  8*8، 8*10، 10*12، 5*6  (مخصوص سنگ‌های ریز) سانتی‌متر می‌باشد.

ارتفاع این توی 1 الی 4 متر می‌باشد.

وزن هر رول آن، 150 تا 700 کیلو است و هر رول آن به طور نرمال 40 الی 50 متر می‌باشد.

مجموعه تور گستر، می تواند سایز، طول و عرض و ضخامت مفتول را متناسب با نیاز و سفارش مشتری تغییر دهد.

انواع توری گابیون

در ادامه به انواع مختلف توری های گابیون و مشخصات و کاربرد هر یک می پردازیم.

گابیون همه کاره

توری گابیون قفس بزرگ برای نگهداری سنگ و شن و ماسه استفاده می شود. قبل از این که داخل این توری سنگ گذاشته شود، از  تکه های سیم پیچ خورده یا مش سیم جوش خورده استفاده می شود.

گابیون در مکان هایی نصب می شود که در ارتباط با زمین اند و حمل ونقل را آسان می کنند تا هزینه ها را کاهش دهند. محتویات گابیون سنگ ، شن ، بعضی اوقات خاک و ماسه می باشد.

انواع توری گابیون

تشک گابیون

ساختار صافی دارد. محفظه ها با سنگ پر می شود قبل از استفاده. تشک مثلث ، مستطیل یا ذوزنقه به سفارش و درخواست خاص مشتری ارائه می شود.
گابیون بافته شده

این توری از سیم گالوانیزه یا سیم پی وی سی با کیفیت بالا ساخته می شود. سیم در برابر خوردگی مقاوم است و به شکل شش ضلعی پیچ خورده است. انعطاف پذیری بالاتر بوده و کاربرد بیشتری هم دارد. توری جوشی نیز یکی دیگر از محصولات شرکت صنایع مفتولی تور گستر است.

گابیون تقویت شده

نام دیگر آن گابیون تقویت شده شش ضلعی سنگین است. از این توری در بستر جاده برای اجرای بهتر مقاومت در برابر ضربه و تراورس و قابلیت انعطاف پذیری استفاده می گردد.کاربرد دیگر این توری استفاده در سازه های زیرزمینی ، از گابیون تقویت شده می توان به عنوان دیوار گابیون ، یا دیوار قائم یا دیوار پلکانی می باشد.
الان که با توری گابیون و کاربردهای آن و انواع مخلتف آن آشنا شدید، وقت آن رسیده است که مبحث اصلی را شرح دهیم. آیا درباره عوامل موثر بر وزن توری پرسی چیزی میدانید؟

نحوه استفاده از توری گابیون

استفاده از توری گابیون بسیار راحت و آسان است. این توری های سنگی انعطاف پذیری بالایی دارند و هم چنین بسیار مقاوم اند. با در نظر گرفتن همین ویژگی می توان گفت که از این توری می توان در مکان های مختلف استفاده کرد. چرا که به راحتی تغییر شکل می دهند.

این توری ها را می توان در شکل های مختلف استوانه ای و مکعبی در اورد و سپس سنگ ها را درون آن قرار داد. در ضمن می توان این توری را در شکل های مختلف و اندازه های مختلف ساخت.

کاربرد توری حصاری زنجیری نحوه استفاده از توری گابیون

در نظر داشته باشید که سنگ ها را مرتب درون این توری ها بچینید. سنگ ها باید مرتب باشند تا بتوان در نمای محل مورد نظر از ان استفاده کرد. وگرنه در دکوراسیون و نما مشکل ایجاد می شود. در مورد مزایای استفاده از توری حصاری و پایه فنس بدانید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس