صنعت ساخت و ساز تسریع پیش ساخته و استفاده از روش های برنامه ریزی، تحویل، طراحی و نوآورانه برای کاهش زمان و هزینه های ساخت و ساز و در عین حال بهبود ایمنی و کاهش اثرات بر کاربران جاده است.

گنجاندن شبکه های ساختاری مهندسی شده در طراحی سازه های بتنی پیش ساخته ممکن است کمک فوری به بودجه های زیرساختی شهرداری و استانی را فراهم کند، در حالی که به انعطاف پذیری سیستم های بزرگراهی مدرن کمک می‌کند.

امروزه در صنعت ساخت و ساز از مش ساختمانی برای استحکام سازه استفاده می‌شود که یکی از متداولترین روش های ساخت و ساز پروژه های عمرانی است. از جمله کاربردهای مش ساختمانی در ساخت و ساز می‎توان به: کف ساختمان و یا داخل بتن اشاره کرد.

در این مقاله تصمیم داریم شما را با کاربردها و ویژگی های مش ساختمانی مدرن در صنعت امروزی بیشتر آشنا کنیم. شما نیز اگر یک مهندس و پیمان کار پرژه هستید ابتدا باید نسبت به مقاومت و استحکام سازه خود دقت کنید.

مش ساختمانی چیست؟

سلامت و ایمنی عموم مردم در زندگی برای همه کسانی که در ساخت زیرساخت‌های ساختمانی مشارکت دارند، اهمیت بسیاری دارد. سرعت ساخت و ساز پیش ساخته، که توسط عناصر بتنی پیش ساخته با مش ساختمانی سیمی؛ ساختاری مهندسی شده تسهیل می شود. نه تنها سیستم های حمل و نقل ایمن را تضمین می کند، بلکه سیستم هایی را که در برابر بلایای طبیعی و مصنوعی مقاوم هستند، تضمین می کند.

بتن اغلب با مش ساختمانی سیمی که یک شبکه فولادی است تقویت می شود. به طور معمول، این محصول از فولاد ساخته شده و در ورق های بزرگ فروخته می شود که سپس به ابعاد مناسب در محل ساخت و ساز بریده می شود. انواع مش های سیمی ساخته شده از فولاد ضد زنگ و پلیمر نیز موجود هستند، اگرچه قیمت این مش ها اغلب بالاتر است.

مش ساختمانی چیست؟

از دال های بتنی در ساختمان و زیرسازی استفاده می شود. آنها از مش سیم هستند و روش های نصب آن‌ها نشان می دهد که چقدر به وضوح به ساخت و ساز استحکام می بخشند. استفاده از مش ساختمانی سیم بر روی بتن به منظور تقویت، کاهش ایجاد ترک تحت تنش ها و همچنین نوسانات دما انجام می شود. هنگامی که بتن تازه ریخته شده در اطراف شبکه سیمی سخت شود، به شبکه چسبیده شده و به طور موثری از حرکت اجزای داخلی بتن در صفحه افقی جلوگیری می‌کند.

کاربردهای انواع مش ساختمانی

در مقابل مش سیم در صنعت ساختمان سازی از مش الیافی استفاده گسترده‌ای می‌شود. اینها در مواد مختلفی از جمله فولاد، فولاد ضد زنگ و پلیمر ارائه می شوند. این همان اهداف مش سیم را انجام می دهد زیرا مقاومت خمشی بتن را افزایش می دهد و از ایجاد ترک جلوگیری می‌کند.

استفاده از مش ساختمانی الیافی به عنوان تقویت کننده برای راهروهای بتنی کاملا توصیه می شود. هنگامی که از الیاف پلیمری استفاده می شود، اعمال آن ساده است، میزان کار مورد نیاز در محل را کاهش می دهد و در برابر خوردگی مقاوم است. هزینه بتن الیافی معمولا کمتر از هزینه بتن شبکه سیمی است.

راهروهای ساخته شده از بتن به نوعی تقویت نیاز دارند، زیرا بار خمشی ناشی از تردد وسایل نقلیه قابل توجه است و در صورت عدم حمایت مناسب، پتانسیل شکستن بتن را دارد. در گذشته، مش سیمی اغلب در تقویت راهروهای بتنی استفاده می شده است.

در کاربردهای کفپوش، می توان از مش ساختمانی الیافی یا تقویت کننده الیافی به جای مش سیم بدون هیچ تفاوتی استفاده کرد. استفاده از آن اغلب ساده تر می‌باشد. از آنجایی که ورق های مش سیمی به محل ساخت و ساز منتقل می شوند و سپس باید قبل از ریختن بتن تازه برش داده شده و قرار داده شوند، فضای زیادی برای نصب شبکه سیمی مورد نیاز است.

مزایای استفاده از مش ساختمانی فولادی؟

مش تقویت کننده فولادی به نام های: مش سیم جوشی تقویت شده، مش سیم جوشی، مش ساختمانی، مش فولادی و … نیز شناخته می شود. مش فولادی تقویت کننده را می توان به دو دسته تقسیم کرد: مش فولادی تقویت کننده شکل و مش فولادی تقویت کننده فرمول.

مواد تقویت کننده: میله های فولادی آجدار نورد سرد درجه CRB550؛. مش میلگرد به طور گسترده ای در ساخت تیرها و ستون ها، سقف ها، دیوارها، پیاده روها، پل ها، ترک های بزرگراه، باند فرودگاه، پوشش تونل ها، لوله های باکس، کف اسکله، کارخانه ها و سایر پروژه ها استفاده می شود.

مش ساختمانی تثویت کننده ابتدا از سیم فولادی کم کربن با کیفیت بالا، سیم فولادی ضد زنگ و مش تقویت کننده با استفاده از میله های فولادی گرد آجدار یا نورد سرد در زوایای قائم به صورت طولی و افقی ساخته می شود که با زوایای خاصی جوش داده می شود.

کاربرد مش ساختمانی

مش فولادی ساختمانی به گالوانیزه گرم، الکترو گالوانیزه، روکش پی وی سی، غوطه ور، مش سیم جوشی ویژه تقسیم می شود که عمدتا در پل ها، بزرگراه ها، تخته های پشتی تونل، دال های کف بلند، پلکان های مترو، پروژه های نیروگاه، پایه سدها استفاده می شود. ، بنادر، اسکله ها، سواحل رودخانه ها، باند فرودگاه ها و سایر پروژه های مختلف سازه های بتن مسلح هستند.

مزایای مش تقویتی:

1) بهبود قابل توجهی کیفیت کارهای تقویتی

2) به طور قابل توجهی سرعت ساخت و ساز را بهبود می بخشد

3) افزایش مقاومت در برابر ترک بتن

4) منافع اقتصادی کلی بهتر

5) صرفه جویی در نیروی کار

6) کاهش هزینه پروژه

توری جوشی مش تقویت کننده ساختمانی باید از میله فولادی آجدار نورد سرد درجه CRB550 یا میله فولادی براق سرد کشیده شده درجه CRB510 ساخته شود. یک تکه توری جوش داده شده باید با همان نوع میله های فولادی جوش داده شود.

دو نوع توری سیمی جوش داده شده وجود دارد: ثابت و سفارشی. فواصل و قطر آرماتورها در دو جهت مش سیم جوشی شکل دار می تواند متفاوت باشد، اما قطر، فاصله و طول آرماتور در یک جهت باید یکسان باشد که در استانداردها و مقررات مربوطه پیش بینی شده است.

سخن پایانی

با این حال، مش تقویتی اگرچه بسیار مفید است، اما لزوما در تمام سناریوهای ساخت و ساز مورد نیاز نیست. مهم است که بدانیم مش سیمی کجا قابل استفاده است و کجا لازم نمی‌باشد. به عنوان مثال، بیشتر پروژه های مسکونی نیازی به مش تقویت کننده ندارند.

حتی در پروژه های کوچک، هیچ راه حلی برای همه وجود ندارد. به عنوان مثال، زیر زمین ممکن است نرم تر از آن چیزی باشد که ایده آل در نظر گرفته شود. در این صورت مش ساختمانی تقویتی می تواند از نشست جلوگیری کند. به همین ترتیب، در جایی که مشخص است که حتی یک پروژه ساختمانی کوچک تحت فشار زیادی قرار می گیرد.

با توجه به مطالبی که خواندید آموختید که مش ساختمانی انواع مختلفی دارد که هرکدام بسته به شرایط و مکان در ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند و این صنعت ساخت و ساز را تا حدودی آسان کرده است. ما نیز برای ساخت و ساز خود ابتدا باید نسبت به کیفیت و امنیت محصولاتی که خریداری می‌کنیم اطمینان حاصل نماییم تا بهترین نتیجه را از ساخت و ساز خود داشته باشیم.

بیشتر بخوانید: توری وانتی