ردیفمحصولچشمهضخامت مفتولوزن هر متر مربعنوع گالوانیزهمحل بارگیریبرندقیمت (تومان)
1توری گابیون چشمه 8×6 مفتول 2.0 8x62.0 mm1.1 kgگرمتهرانتور گستر41,800

توری گابیون برخلاف توری جوشی از سیم گالوانیزه ساخته شده است. این توری امروزه با نام های مختلفی قابل شناسایی است که رایج ترین این نام ها توری مش گابیون، توری گابیون و فنس گابیون است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه در این مقاله از تورگستر از شما دعوت می شود تا پایان این مطالب همراه ما باشید:

تفاوت مش گابیون با فنس گابیون

همان طور که بیان کردیم توری گابیون با نام های متعددی شناخته می شود. اما این دو از نظر ظاهری با یکدیگر تفاوت هایی دارند.

 • مش گابیون: چشمه های این نوع توری مانند مستطیل هستند و در بازار به میزان زیادی عرضه می شوند. خریداران با توجه به نیازی که دارند از این توری ها خریداری می کنند.
 • فنس گابیون: چشمه های این توری مانند لوزی هستند، بافت موجود در این توری ها با ۶ گره صورت می گیرد.

تعریف کلی توری گابیون و کاربردهای آن

توری گابیون، یک قفس، جعبه یا استوانه است که درون آن را با سنگ، بتن، خاک و ماسه پر می کنند. برخی از کاربردهای آن عبارتند از:

 • از این توری بیشتر در مهندسی عمران، راه و شهرسازی، محوطه سازی و برنامه های نظامی استفاده می کنند.
 • لازم است بدانید که این توری در دسته فنس ها قرار می گیرد، به همین خاطر این توری را نیز با نام فنس گابیون نیز می شناسند. امروزه از توری گابیون سنگ ریزی شده جهت جلوگیری از فرسایش استفاده می کنند.
 • برای ساخت سد یا ساخت پی از سازه های فلزی استوانه ای استفاده می شود.

توری گابیون

معرفی انواع توری گابیون

توری گابیون مانند دیگر توری ها دارای انواع مختلفی است که در بخش زیر به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

 1. گابیون همه کاره:

گابیون همه کاره گابیونی است بزرگ و مفتولی شکل که در اکثر موارد از آن برای نگه داری سنگ، ماسه و شن استفاده می کنند. قبل از این که درون این توری ها سنگ، شن و ماسه قرار دهند آن ها را با کمک سیم های پیج خورده به شکل مستطیل در می آورند. سپس این گابیون ها را در مکان هایی نصب می کنند که با زمین در ارتباط باشند.


. انجام این امر موجب کاهش هزینه های اقتصادی و تسهیل حمل و نقل می شود. در بیشتر موارد محتویات این گابیون ها شن، ماسه، سنگ و خاک هستند. در این توری ها معمولا روکش های PVC را جهت جلوگیری از زنگ زدن فولاد به کار می برند. وجود این روکش ها این قابلیت را به گابیون می دهد که حتی در مکان های مربوط زنگ نزنند.

زمانی که قصد نصب این توری ها را دارید، سعی کنید حفاظ های آن ها را نشکنید. توری های گابیون انعطاف پذیری خوبی دارند. همچنین این محصولات به دلیل قیمت مناسب، معمولا در مهندسی عمران، دیوارهای حائل، تقویت کننده شیب،  مناطق مسکونی و تجاری مورد استفاده قرار می گیرند.

 1. تشک گابیون:

این نوع توری گابیون دارای ساختاری صاف است. صفحاتی که این تشک گابیون را تشکیل می دهند مانند اتاقک های کوچکی هستند که از سنگ های درشت تر از این اتاقک ها پر می شوند. تشک گابیون بر اساس سلایق مشتری به صورت مستطیل، مثلث یا ذوزنقه ساخته می شود.

 1. شش ضلعی گابیون:

معمولا گابیون شش ضلعی از سیم گالوانیزه یا سیم پی وی سی کاملا با کیفیت ساخته شده است. این گابیون به دلیل این که از مش سیم ساخته شده است، در برابر خوردگی و ضربات، مقاومت زیادی از خود نشان می دهد. گابیون شش ضلعی از سیم گالوانیزه بافته شده است، به همین دلیل انعطاف پذیری بیشتری نسبت به گابیون جوش داده دارد. از گابیون شش ضلعی برای دامنه های جانبی، بستر رودخانه ها، دیوارهای حائل، خاک ریز و … استفاده می شود.

قیمت توری گابیون

 1. گابیون تقویت شده:

گابیون تقویت شده در واقع همان گابیون شش ضلعی با وزن بیشتر است. با این تفاوت که این توری یک سیم پیج خورده موازی اضافه دارد. در هر دو این گابیون ها یک سیم تقویت شده موجود است.  قطر سیمی که برای تقویت در آن به کار می رود، معمولا برابر قطر سیم لبه است. به همین علت است که گابیون تقویت شده نسبت به گابیون شش ضلعی مقاومت کششی بیشتری دارد. معمولا از گابیون تقویت شده برای اجرای بهتر مقاومت در برابر ضربه های وارده و انعطاف پذیری روی بستر جاده ها و تراورس استفاده می کنند.

گابیون تقویت شده قادر است تنش کششی را جذب کند و میزان ترک خوردگی ناشی از ترافیک را کاهش دهد. در این گابیون ها هیچ برآمدگی وجود ندارد. گابیون تقویت شده دارای پایداری و مقاومت بالایی است.

نحوه استفاده از توری گابیون

استفاده از توری گابیون بسیار راحت و آسان است. این توری های سنگی انعطاف پذیری بالایی دارند و هم چنین بسیار مقاوم اند. با در نظر گرفتن همین ویژگی می توان گفت که از این توری می توان در مکان های مختلف استفاده کرد. چرا که به راحتی تغییر شکل می دهند.

این توری ها را می توان در شکل های مختلف استوانه ای و مکعبی در اورد و سپس سنگ ها را درون آن قرار داد. در ضمن می توان این توری را در شکل های مختلف و اندازه های مختلف ساخت.

در نظر داشته باشید که سنگ ها را مرتب درون این توری ها بچینید. سنگ ها باید مرتب باشند تا بتوان در نمای محل مورد نظر از ان استفاده کرد. وگرنه در دکوراسیون و نما مشکل ایجاد می شود.

مزایا و معایب توری گابیون

توری گابیون مانند دیگر توری های موجود دارای مزایا و معایبی است که در بخش زیر به طور اختصاصی به هر کدام خواهیم پرداخت.

 • مزایای توری گابیون:

 1. دارای قدرت و استحکام بالایی است.
 2. دارای انعطاف پذیری بالایی است.
 3. دارای قیمت مناسبی است.
 4. برخورداری از نفوذ پذیری و تخلخل پذیری بالا
 5. به فونداسیون نیاز ندارد.
 • معایب توری گابیون:

 1. یکی از معایب این توری این است که تهیه سنگ آن بسیار سخت است.
 2. از دیگر معایب آن می توان به سختی قابل تعویض بودن گابیون ها اشاره نمود.
 3. زنگ زدگی در مدت طولانی
 4. هزینه نگهداری این گابیون ها و تعمیر آن بسیار بالا است.

انواع توری گابیون

نتیجه گیری

 امروزه توری گابیون با نام های مختلفی شناخته می شود که رایج ترین این نام ها توری مش گابیون، توری گابیون و فنس گابیون است. این توری باتوجه به انواع مختلفی که دارد، دارای کاربردهای متفاوتی است و طبق سلایق مشتری در اشکال مختلفی تولید می شود.