انواع توری های مورد استفاده در معماری ویلاها

انواع توری های مورد استفاده در معماری ویلاها

توری های مورد استفاده در معماری ویلاها؛ همانطور که تا به حال دیده‌اید، توری ، درواقع نوعی شبکه به هم متصل از مفتول‌های فولادی، آلومینیومی و استیل، و حتی پلاستیک و … است که از بافته شدن این سیم‌ها روی هم و جوش دادن آن‌ها به وسیله برق یا دست، به وجود می‌آید.

این شبکه‌ها از دو مدل سیم ساده یا آج‌دار ساخته می‌شوند. روش عرضه‌ی آن‌ها هم به دو صورت رولی و ورقه‌ای است. ابعاد چشمه‌ها یا به‌قولی شبکه‌های داخلی توری‌ها با توجه به نوع استفاده‌ای که از آن دارید متفاوت است که این استفاده می‌تواند شامل موارد همچون حصار، محافظت از باغ، داربست، قفسه‌بندی و غیره باشد.

برای مثال مدل‌هایی با چشه‌های ریز در قفسه‌بندی و توری‌هایی با چشمه‌های بزرگ در راه‌سازی استفاده می‌شود. یک توری خوب خصوصیات زیادی دارد اما به طور کلی باید در برابر سایش، فشار، زنگ زدگی و آب مقاومت بالایی داشته‌باشد که این مقاومت تا حدود زیادی به میزان عنصر کربن به‌ کار رفته در ساخت آن و کیفیت ساخت، بستگی دارد.

کاربرد توری در معماری ویلاها

توری فلزی، دارای کاربردهای متعدد در تمام صنایع به خصوص صنعت راه و ساختمان، معماری و کشاورزی است. اگر دقت کنید در طول روز نمونه‌های زیادی از کاربرد آن را در اطراف خود می‌یابید.

در معماری از این وسایل برای حفاظت باغ و ویلا، تکیه‌گاه درختان و بوته‌ها، روکش محافظ پنجره برای جلوگیری از ورود حیوانات و حشرات، نرده‌گذاری و قفسه‌بندی، جلوگیری از سقوط افراد و مصالح در پروژه‌های ساختمانی و غیره استفاده می‌کنند.

انواع توری های مورد استفاده در معماری ویلاها

انواع توری های مورد استفاده در معماری ویلاها

 

توری گابیون یا توری سنگی

توری گابیون یا سنگی از اسمی ایتالیایی به معنی جعبه سنگی گرفته شده‌است. علت اصلی این نام‌گذاری به این دلیل است که از این نوع توری برای قرار دادن سنگ‌ها در داخل آن استفاده می‌شود. در قدیم از گابیون به عنوان جان‌پناه هم استفاده می‌کردند.

علت استفاده از این نوع توری به خاطر انعطاف زیادی است که دارد تا به این ترتیب بتوان انواع مصالح را در داخل آن قرار داد. گابیون‌های پرشده از مصالح را به یکدیگر متصل می‌کنند و با وجود آن‌ها به یک سازه مستحکم و انعطاف‌پذیر دست پیدا می‌کنند که توانایی لازم برای مقاومت دربرابر حرکات و رانش زمین به دلیل برداشت یا سیلاب و غیره را دارد.

همچنین این سازه‌ها می‌توانند به عنوان دیوارهای محافظ و نگهدارنده دریایی و بندری یا پوشش سد و خاکریز و موارد متعدد دیگر هم استفاده شوند. دلیل این امر همان انعطاف پذیری و نفوذپذیری بالای آن‌ها است.

در موارد هم دیده شده‌است که از گابیون به عنوان حفاظ دیوارهای سنگی در نمای خیابانی استفاده شده که ظاهر جدید و زیبایی به آن‌ها می‌دهد. یکی دیگر از موارد استفاده از توری گابیون، جلوگیری از سقوط سنگ در کنار جاده‌های ماشین رو یا خطوط راه آهن است.

توری لوزی یا توری کششی

فنس لوزی همان توری اکسپندد متال است. این توری با الگوی منظم لوزی‌شکل ساخته می‌شود و به دلیل شکل‌پذیری بالایی که دارد در سازه‌های فلزی استفاده می‌گردد و یا برای پشتیبانی از گچ و مصالح ساختمانی به کار می‌رود.

یکی از مزیت‌های این توری نسبت به بقیه موارد، جنس محکم و بدون قطعی آن است که توان حمل بار زیادی را به توری کششی داده‌است. جنس توری لوزی از مفتول گالوانیزه، استیل یا آلومینیوم و مس است و اغلب در تولید کف‌پوش‌ها و کفی پله‌ها و پل‌های رهگذر پیاده، صنعت فیلترسازی، پشتی درب‌های پارکینگ، انواع محافظ و حصارکشی‌ها، صنعت نفت و گاز و مخابرات کاربرد دارد. از ویژگی‌های آن می‌توان به مقاومت، یکنواختی، امنیت بالا، ضد یخ و ضدپوسیدگی بودن و ظاهر زیبا اشاره کرد.

توری مش یا توری جوشی

این نوع توری از میل‌گردهای بدون آج یا آجدار، بنا به درخواست مشتری، ساخته شده‌است و جنس آن هم گالوانیزه است. موارد استفاده آن اغلب در ساختمان‌سازی است زیرا مقاومت فوق‌العاده‌ای دارد. اما باید توجه داشت که این نمونه مانند مدل قبلی انعطاف‌پذیری ندارد و باید فقط در همان حالت اولیه از آن استفاده گردد.

دلیل نام‌گذاری توری جوشی نیز، روش تولید آن یعنی جوشکاری است به این صورت که آن را با طرح دلخواهشان جوش می‌دهند زیرا دیگر نمی‌توان شکل توری را به دلیل نداشتن انعطاف تغییر داد.

موارد استفاده مش جوشی، هم شامل ساخت پنل نرده‌های ساختمانی، ساخت کف‌پوش، استفاده در گچ‌کاری، ساخت دال بتنی، نگهداری و محافظت محصولات باغ و کشاورزی، ساخت قفس حیوانات و قفسه‌بندی نمایشگاه و انباری و غیره است.

توری پلاستیکی یا توری پلیمری

توری پلاستیکی همان طور که از نامشان هم پیداست از جنس پلاستیک هستند اما ظاهر آن مانند توری‌های دیگر است. این توری‌ها صرفه‌جویی عظیمی را در صنعت معماری و ساختمان به بار آورد و با پیشرفت زمان و تولید انواع توری‌های پلاستیکی با کیفیت عالی و استحکام بالا، توانست جای خود را در میان توری‌های مستحکم فلزی دیگر هم باز کند و گاهی جایگزین آن‌ها نیز بشود.

شاید برای شما هم جای تعجب باشد که چگونه می‌توان از پلاستیک به‌عنوان توری استفاده کرد اما باید گفت جنس این توری‌های پلاستیکی با گذشت زمان به گونه‌ای پیشرفت کرد که حتی دما هم روی برخی از آن‌ها اثر نمی‌گذارد و باعث ذوبشان نمی‌شود.

از سایر مزایای توری پلاستیکی، نسبت به سایر توری‌ها از جمله فولادی، می‌توان به وزن کم، شکل‌پذیری زیاد، ضد زنگ و ضد فرسایش بودن، و قیمت مقرون به‌صرفه‌ی آن‌ها اشاره کرد.

تنوع این مدل از توری هم بسیار زیاد است و در اشکال مختلفی مانند لوزی، لانه زنبوری، دایره‌ای و مربعی و غیره، ساخته شده‌اند. کاربردهای توری پلاستیکی بسیار زیاد است که چند مورد از آن شامل صنعت ساختمان، راه‌سازی، حصاربندی، دامداری، انبارداری است.

پایه فنس یا پایه حصار

پایه فنس همان لوله‌های فلزی است که انواع توری را روی آن نصب می‌کنند. این پایه درواقع حکم نگهدارنده فنس یا توری و سیم خاردار را دارد. اگر دقت کرده باشید این پایه‌ها را می‌توان در اطراف ساختمان‌های در حال ساخت، ویلاها و باغ‌ها، مزارع کشاورزی مشاهده کرد.

جنس این لوله‌ها از گالوانیزه یا همان آهن با روکش گالوانیزه است که به همین دلیل می‌توان در شرایط مختلف آب و هوایی مانند مناطق مرطوب هم از پایه فنس استفاده نمود اشکال مختلف آن هم مانند نبشی، پروفیل، قوطی و لوله‌ای در بازار وجود دارد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس