توری لوزی یا به اصطلاح دیگر اکسپندد متال یک ورق فلزی کاملا مشبک است. این محصول بر اساس فشار و کشش هایی که به آن وارد می شود به شکل لوزی در آورده می شود. بیشترین استفاده از توری لوزی برای طراحی دکوراسیون منزل، طراحی راه پله و تقویت سقف گچی، ساخت نرده و… است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه در این مقاله از تورگستر از شما دعوت می شود تا پایان این مطالب همراه ما باشید:

بیشتر با توری لوزی آشنا شوید


در حال حاضر بسیاری از مردم توری لوزی را با نام اکسپندد متال نیز می شناسند. این توری یک ورق فلزی مشبک است که در شکل لوزی تولید و طراحی می گردد. زمانی که به این توری ها کشش و فشار وارد می شود، چشمه های مطابق با سلایق مشتریان شکل می گیرند. امروزه از توری های ساخته شده استفاده های متفاوتی می شود. اصلی ترین کاربردهای توری لوزی استفاده از آن در طراحی دکوراسیون منزل، طراحی راه پله و همچنین تقویت سقف گچی است.
طبق محاسباتی که صورت گرفته است، استحکام و مقاومت توری لوزی بسیار بیشتر از توری مرغی می باشد؛ چرا که در زمان تولید از کشش ها و فشارهای بسیار دقیق استفاده شده است. لازم است بدانید که توری لوزی برش داده نمی شود و پس از فشار و کشش وارده روی آن، عمل جوشکاری انجام می گردد. به همین علت است که توری لوزی مقاومت بیشتری نسبت به توری مرغی دارد.

معرفی انواع توری لوزی


توری لوزی مانند توری فنس، توری گابیون، توری جوشی و… دارای انواع متفاوتی است که هرکدام از این انواع برای انجام کاری تولید می شوند. به صورت کلی می توان توری لوزی را به دو نوع تقسیم نمود، که در بخش زیر به طور اختصاصی توضیحات مختصری درباره هر یک شرح داده می شود.
• توری لوزی استاندارد:
از جمله مهم ترین توری های استاندارد می توان به توری سرندی اشاره کرد که از فلز گالوانیز، آلومنیوم و نورد سرد تولید شده اند. چشمه های این نوع توری معمولا لوزی و الماسی شکل می باشند. از جمله مهم ترین مزیت های چشمه های الماسی شکل می توان به عبور راحت تر هوا و همچنین افزایش مقاومت این توری در مقابل فشار وارده اشاره نمود.
• توری لوزی مسطح:
نوع دیگر توری که بسیار رایج می باشد، توری لوزی مسطح است که برای بار دوم توسط پرس نورد سرد مورد پردازش قرار می گیرد. از توری مسطح برای حصار کشی، دستگاه های تهویه هوا، کف پوش های سقف صنعتی، ساخت قفس حیوانات و… استفاده می کنند.

توری لوزی


بررسی ویژگی های توری لوزی


توری لوزی با توجه به انواعی که دارد دارای ویژگی هایی منحصر به فردی است که در بخش زیر به آن ها خواهیم پرداخت.
1. برخورداری از دوام و پایداری بالا
2. دارای مقاومت بالا در برابر رطوبت و زنگ زدگی
3. دارای زیبایی ظاهری بی نظیر
4. برخورداری از راحتی در نصب و راه اندازی
5. برخورداری از کم ترین هدر رفتگی و ضایعات
6. برخورداری از صرفه جویی در هزینه های مختلف
7. دارای اصطکاک بسیار بالا
8. ضد لغزش
9. قابلیت استفاده برای مصارف صنعتی و خانگی
وجود این ویژگی ها باعث شده است که میزان مصرف و محبوبیت این توری بسیار بیشتر از دیگر انواع باشد.

کاربردهای توری لوزی (اکسپندد متال)


اکسپندد متال دارای کاربردهای متعددی است. به طور کلی امروزه از توری در ساخت قفس حیوانات، ساخت نرده، ساخت راه پله یا فنس کشی استفاده های فراوانی می کنند،ف اما به طور گسترده از این توری ها در صنایع زیر استفاده هایی نیز می شود.
صنعت ساخت و ساز و عمران: از این توری در ساخت و ساز و عمران برای تقویت دیوارها، سقف و کفپوش ادارات، تقویت گچ کاری و بنای اصلی ساختمان استفاده می شود.
معماری نوین: در معماری نوین از توری لوزی برای فرم های تزئینی ساخت و ساز استفاده های زیادی می شود. همچنین از این توری برای درب های ورودی پارکینگ نیز استفاده می شود.
• امروز هنرمندان زیادی برای ساخت پنل های بزرگ، مجسمه ها و سطوح پیچیده از توری لوزی استفاده می کنند.
• از مشتریان اصلی صنعتی تور لوزی، می توان به صنعت حمل و نقل، کشاورزی، پتروشیمی و مواد غذایی اشاره نمود.
• استفاده از آن در ماشین آلات صنعتی و فیلتراسیون
• استفاده از توری لوزی در ساخت نرده، املاک و اماکن شخصی
• استفاده از آن در اماکن گردشگری
• استفاده از توری لوزی در نورگیر و نورشکن های سقف و همچنین درب و پنجره

قیمت توری لوزی


مزایای توری لوزی


1. استحکام: توری لوزی از استحکام فوق العاده ای برخوردار است.
2. وزن سبک: اکسپندد متال از وزن سبکی برخوردار است و می توان به راحتی آن را جابه جا نمود.
3. هزینه پایین: توری لوزی از قیمت بسیار مناسبی برخوردار است و به راحتی می توان آن را خریداری کرد.
4. ضایعات بسیار کم: علاوه بر این که این توری از ضایعات کمی برخوردار است، می توان آن را نیز بازیافت نمود.
5. طراحی منعطف: این توری ها به گونه ای طراحی شده هستند که انعطاف پذیری خوبی دارند.
6. عدم زنگ زدگی: اکسپندد متال در برابر رطوبت از خود مقاومت بالایی نشان می دهد و مقابل زنگ زدگی از مقاومت زیادی برخوردار است.

سخن پایانی

توری لوزی یا به اصطلاح دیگر اکسپندد متال یک ورق فلزی کاملا مشبک است، که بر اساس فشار و کشش هایی که به آن وارد می شود به شکل لوزی در آورده می شود. توری لوزی در دو نوع مسطح و استاندارد تولید می گردد. بیشترین استفاده از توری لوزی برای طراحی دکوراسیون منزل، طراحی راه پله، تقویت سقف گچی، ساخت نرده و… است. شرکت صنایع مفتولی تور گستر در حال حاضر توری های مختلفی را تولید می نماید و آن ها را با قیمت های مناسب وارد بازار می کند.